Z dumą informujemy, że Fundacja IOTA dołącza do nowego laboratorium „Christian Doppler Laboratory Blockchain Technologies for the Internet of Things (CDL-BOT)”, jako partner przemysłowy. Grupa badawcza mieszcząca się w Instytucie Inżynierii Systemów Informatycznych na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu zapewni nowatorskie badania nad interoperacyjnością DLT, skrzyżowaniem DLT z Internetem rzeczy oraz ofertami wsparcia dla programistów. Dziś, 26 listopada 2020 r., Federalna Minister ds. Cyfryzacji i Gospodarki Austrii dr Margarethe Schramböck oficjalnie otworzyła laboratorium podczas ceremonii cyfrowej, w której uczestniczył nasz współzałożyciel i współprzewodniczący Rady Dyrektorów IOTA, Dominik Schiener. Wspólne badania w sieci wiodących uniwersytetów, publicznych jednostek badawczych i partnerstw sektora prywatnego są kluczem do misji Fundacji IOTA polegającej na rozwijaniu technologii i infrastruktury open source dla zaufanego Internetu rzeczy.
CDL-BOT to długofalowy projekt badawczy, który ma trwać siedem lat, w którym zatrudnionych zostanie kilku studentów studiów doktoranckich i postdoktoranckich pod kierunkiem prof. Stefana Schulte. Dla Fundacji IOTA start tego projektu jest wyjątkowo ukierunkowany nie tylko na rozszerzenie badań nad IOTA Tangle i jego zastosowaniami w samym Internecie rzeczy, ale także na wyjściu poza protokół IOTA w celu dalszego rozwoju europejskiego ekosystemu DLT. Wymaga to nowatorskich mechanizmów, które umożliwią interoperacyjność DLT, od transferów tokenów między łańcuchami bloków lub atomowych swapów po wywoływanie i interakcję inteligentnych kontraktów między łańcuchami bloków, a także zapewnianie interoperacyjności łańcucha bloków po stronie klienta poprzez wsparcie programistów.
Prof. Stefan Schulte, który kieruje nowo utworzonym laboratorium, zauważył: „Wraz ze wzrostem liczby potencjalnych obszarów zastosowań płatności opartych na DLT i wymiany danych w Internecie rzeczy, nowe DLT muszą zostać zintegrowane, a interoperacyjność między różnymi DLT staje się niezbędna. Nie mogę się doczekać wspólnych badań z Fundacją IOTA i Pantos w celu znalezienia nowatorskich rozwiązań w tym bardzo aktualnym temacie ”.
Laboratorium Christiana Dopplera jest finansowane przez wspieranego przez państwo Christiana Dopplera Gesellschaft, austriackiego pioniera w ułatwianiu udanej współpracy między nauką a sektorem prywatnym. Współpraca przyczyni się do rozwoju produktów i procesów w Fundacji IOTA i Pantos, spółce zależnej Bitpandy. Działające od 25 lat laboratoria CD dowiodły swojej skuteczności w stymulowaniu nowatorskiej współpracy, przynoszącej jednocześnie korzyści nauce, społeczeństwu i sektorowi prywatnemu.
Eric Demuth, współzałożyciel i dyrektor generalny Bitpanda, powiedział: „Aby przenieść branżę na wyższy poziom, interoperacyjność łańcuchów bloków, a także integralność danych powinny być najwyższym priorytetem. Wierzymy, że nasze partnerstwo z Christian Doppler Gesellschaft, austriackim Federalnym Ministerstwem Cyfryzacji i Gospodarki oraz Fundacją IOTA pozwala nam pozostać w czołówce rozwoju interoperacyjności w celu rozwiązania jednej z największych złożoności tego młodego ale stabilnie dojrzewającego przemysłu”.
Dla Fundacji IOTA, Christian Doppler Laboratory jest kolejnym krokiem w kierunku wzmocnienia badań akademickich na temat Tangle i robienia tego we współpracy z wiodącymi europejskimi inicjatywami sektora prywatnego, zapewniając znaczenie takich działań w różnych branżach. Wraz z rozwojem branży DLT, wspieranie interoperacyjności zasobów cyfrowych i umożliwienie im łączenia się między organizacjami i procesami jest krytycznym wyzwaniem, któremu można w wyjątkowy sposób sprostać łącząc wiedzę Pantos i IOTA z wiodącymi głosami ze środowiska akademickiego.
Dominik Schiener, współzałożyciel i współprzewodniczący Rady Dyrektorów Fundacji IOTA, skomentował tę inicjatywę: „Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być częścią tego długoterminowego projektu badawczego i jesteśmy wdzięczni Christianowi Dopplerowi Gesellschaft i austriackiemu Ministerstwo Cyfryzacji i Gospodarki za uznanie i wspieranie ogromnego potencjału technologii Blockchain i Distributed Ledger w celu budowania bardziej przejrzystej, zaufanej i połączonej gospodarki. Wraz z wiodącą na świecie instytucją akademicką TU Wien i Pantos jako dostawcą najnowocześniejszych technologii, będziemy wspólnie koncentrować się na interoperacyjnym transferze zasobów cyfrowych i zaufanym Internecie rzeczy, jednocześnie zwiększając naszą obecność w Austrii ”.
O Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu: TU Wien zostało założone w 1815 roku jako Imperial-Royal Polytechnical Institute. Była to pierwsza politechnika w dzisiejszej niemieckojęzycznej Europie. Dziś uczelnia cieszy się dużym uznaniem międzynarodowym i krajowym zarówno w nauczaniu, jak i badaniach naukowych i jest cenionym partnerem przedsiębiorstw zorientowanych na innowacje. CDL-BOT powstaje na Wydziale Informatyki TU Wien, który jest jednym z wiodących wydziałów informatyki i systemów informacyjnych w Europie. Oprócz innych tematów badawczych, Wydział Informatyki gości również wielu czołowych badaczy w dziedzinie DLT i łańcuchów bloków – zarówno w zakresie badań podstawowych, jak i stosowanych. Wyniki tych badań zostały niedawno nagrodzone nagrodą Best Paper Award na trzeciej międzynarodowej konferencji IEEE na temat Blockchain.
O Pantos: Pantos to projekt badawczy, którego celem jest rozwiązanie jednej z kluczowych barier technicznych w przestrzeni zasobów kryptograficznych i cyfrowych: interoperacyjność między łańcuchami bloków. Celem projektu Pantos jest zaoferowanie ujednolicającego rozwiązania dla rozdrobnionej przestrzeni blockchain i kryptowalut.
O Bitpandzie: Bitpanda jest wiodącym europejskim neobrokerem, którego misją jest demokratyzacja złożonego świata inwestowania. Założona w 2014 roku przez Erica Demutha, Paula Klanscheka i Christiana Trummera firma głęboko wierzy w przejrzystość i ułatwianie każdemu rozpoczęcia inwestowania. Bitpanda usuwa skomplikowane bariery finansowe, wykorzystując innowacyjną moc zdigitalizowanych aktywów i technologii blockchain. Dzięki niskim opłatom, handlowi 24/7 i rozliczeniom w czasie rzeczywistym Bitpanda umożliwia użytkownikom kształtowanie ich finansowych kontraktów terminowych – na ich własnych warunkach.
O Fundacji IOTA: IOTA to globalna fundacja non-profit wspierająca badania i rozwój nowych technologii rozproszonej księgi (DLT), w tym IOTA Tangle. IOTA Tangle rozwiązuje podstawowe wady blockchain: skalowalność, zrównoważony rozwój środowiska i koszty. IOTA jest protokołem typu open source łączącym ekonomię ludzką z ekonomią maszyn, ułatwiając nowatorskie interakcje między maszynami (M2M), w tym bezpieczny transfer danych i bezopłatowe mikropłatności.
Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź www.iota.org, kanał YouTube Fundacji IOTA oraz śledź nas na Twitterze.
Powyższy tekst jest tłumaczeniem postu z języka angielskiego który oryginalnie ukazał pod tym adresem.