Niedawno ogłosiliśmy, że fundacja IOTA stawia nowe kroki w kierunku otwartej współpracy. W ramach tych działań, rezygnujemy z rozwoju silosowego, który zbudowaliśmy, aby umożliwić spójny wkład w zewnętrzne organizacje współpracujące. Proces ten rozpoczęliśmy od kamienia milowego, kiedy fundacja IOTA dołączyła jako członek do fundacji Linux w ramach projektu LF Edge. Działania, które wykonujemy z fundacją Linux były dla nas pierwszymi na zupełnie nowym polu, ale zdecydowanie nie ostatnimi.
Powtórzmy podstawowe zasady protokołu IOTA, z uwzględnieniem jednej dodatkowej:
- Nikt nie powinien ponosić opłaty za infrastrukturę, więc zawsze pozostaniemy bez opłat (prowizji).
- Nikt nie powinien być zmuszany do wysłania niezerowych transakcji aby wysłać dane, dlatego zawsze będziemy mieć podejście dwutorowe. Każda osoba, organizacja czy urządzenie może wysłać dane I/LUB wartość, ale nie musi tego robić razem.
- Rozwiązania powinny być zgodne z światowymi standardami, jeśli rozwiązania które właśnie tworzymy mają bariery blokujące je przed rozwojem wpływającym na otoczenie, wtedy możemy stwierdzić że są to słabe rozwiązania. Tak więc, wszystko co tworzymy, właściwie od początku jest ukierunkowane na wpływ społeczny, ekonomiczny oraz przemysłowy.
- Dane i wartości muszą przepływać szybko. Nie jest dopuszczalnym walidowanie danych ponad godzinę jeśli są one bardzo ważne. Możliwości zbliżone do czasu rzeczywistego zawsze będą celem każdego rozwiązania IOTA.
- Protokół IOTA musi istnieć na zewnątrz, poza fundacją IOTA. Wymaga to wkładu fundacji oraz społeczności w różnych obszarach integracji, pod różnymi organizacjami z aktywnym i szybkim rozwojem. Jest to jedna z podstawowych zasad Open Source i chcemy ją urzeczywistnić aby posunąć się w kierunku otwartej współpracy.
Dzisiaj, chcielibyśmy ogłosić kolejny krok w tym kierunku, który z natury rzeczy odwołuje się do tych podstawowych zasad. Fundacja IOTA oraz fundacja FIWARE podpisały oficjalne Memorandum of Understanding w sprawie rozpoczęcia współpracy dzisiaj (23 października 2019 r.) na szczycie FIWARE w Berlinie.
„Łącząc FIWARE z IOTA, możemy zwiększyć zaufanie do zautomatyzowanych procesów dzięki inteligentnemu rozwiązaniu opartemu o FIWARE”, powiedział Ulrich Ahle, CEO fundacji FIWARE. „Możemy zweryfikować dane kontekstowe udostępnione stronom trzecim i możemy zagwarantować jakość danych przechowywanych w rozproszonej księdze. Ma to kluczowe znaczenie w zastosowaniach takich jak te gwarantujące jakość produkcji żywności, na przykład obserwowaniu pewnych parametrów dobrostanu zwierząt w gospodarstwach lub w administracji publicznej gdy ta dąży do zapewnienia przejrzystości swoich działań”, Uzupełnił Juanjo Hierro, CTO fundacji FIWARE.
Zostanie to później wyjaśnione podczas prezentacji CO fundacji IOTA, Dominika Schienera podczas szczytu.
Fundacja FIWARE poczyniła dynamiczne postępy w dziedzinie inteligentnych rozwiązań i integracji o dużym rozpowszechnieniu i adopcji w całej Europie. Komisja Europejska (KE) niedawno oficjalnie przyjęła technologię FIWARE Context Broker jako podstawowy element składowy CEF Building Block. Z przyjemnością ogłaszamy, że nasz podstawowy obszar zainteresowania, dzięki współpracy z FIWARE, umożliwi rozprzestrzenienie możliwości kontekstowych w Tangle poprzez rozwój możliwości IOTA w FIWARE Context Broker. Umożliwi to kilka kluczowych funkcji:
- Zarządzenie danymi w Tangle ze środowiska świadomości kontekstowej.
- Skalowalna decentralizacja możliwości FIWARE Context poprzez protokół IOTA.
- Zwiększona interoperacyjność z integracjami czujników IoT we wzajemnych ogniskowych.
- Ograniczenie rozwoju Dynamic Smart Solution dzięki wzajemnemu rozwojowi.
- Zwiększony poziom bezpieczeństwa dla istniejących rozwiązań FIWARE dzięki decentralizacji i niezmienności.
- Potencjał adopcji na dużą skalę dzięki istniejącym integracjom FIWARE.

Aby jeszcze bardziej przyspieszyć te zmiany, chcielibyśmy również ogłosić, że wkrótce pojawi się zapytanie ofertowe dla naszych społeczności, aby uzyskać fundusze na potencjalny wkład w tę integrację. Więcej szczegółów w najbliższej przyszłości.
FIWARE to inicjatywa typu open source określająca uniwersalny zestaw standardów zarządzania danymi kontekstowymi, które ułatwiają rozwój inteligentnych rozwiązań dla różnych dziedzin, takich jak inteligentne miasta, inteligentny przemysł, inteligentna żywność i inteligentna energia. Context Broker jest otoczony pakietem dodatkowych komponentów platformy, które mogą dostarczać dane kontekstowe (z różnych źródeł, takich jak systemy CRM, media społecznościowe, aplikacje mobilne lub czujniki IoT), wspierać przetwarzanie, analizę i wizualizację danych lub wspierać kontrolę dostępu do danych, publikację i monetyzację.

Aby uzyskać więcej informacji na temat postępów, FIWARE umieszcza tutaj swój zestaw prasowy. Kolejnym kluczowym punktem ogłoszonym dzisiaj była informacja, że FIWARE stawia swój własny FIWARE Blockchain i Data Economy Tech Roadmap WGs, które będą tam, gdzie kluczowa komunikacja i współpraca będą scentralizowane. Te zmiany będą pierwszym kamieniem milowym w naszej wspólnej pracy z FIWARE i będą nadal skalowane w celu demonstracji integracji poprzez takie kreatywne mechanizmy, jak prezentacja FIWARE Lego World 2.0 i inne.
Jesteśmy podekscytowani postawieniem drugiego kroku w kierunku otwartej współpracy z FIWARE, witając ich społeczność w naszej i naszą społeczność w ich. Postęp, jaki dokonał FIWARE w ostatnich latach, był szybki i progresywny dla branży danych, aby przejść do otwartych standardów z otwartymi API i otwartym ekosystemem. Wierzymy, że to i podejście FIWARE uosabia wiele podstawowych wartości, w które wierzymy w fundacji IOTA, dotyczących bezpłatnych rozwiązań, możliwości udostępniania danych w czasie rzeczywistym oraz globalnego skalowania. Z niecierpliwością oczekujemy wzmocnienia ich istniejących możliwości dzięki unikalnym mechanizmom danych i wartości oferowanych przez protokół IOTA oraz łączeniu istniejących ekosystemów. Razem możemy pracować nad stworzeniem otwartej warstwy zaufania dla Internetu Rzeczy, oraz Internetu, który IOTA jest w stanie dostarczyć.
Wkrótce pojawi się więcej szczegółów na temat tej współpracy, a także innych kroków w kierunku otwartej współpracy.
Aby uzyskać więcej informacji na temat protokołu IOTA i tego co w tym aspekcie osiągnęliśmy, zasubskrybuj oficjalny blog Fundacji IOTA, Youtube oraz Twitter. Możesz także zapisać się na oficjalny IOTA Newsletter. Jak zwykle zachęcamy do dołączenia do naszego społeczności na Discord. Dostępny również kanał polski.
Powyższy tekst jest tłumaczeniem postu z języka angielskiego który oryginalnie ukazał pod tym adresem.